راهنمای نویسندگان

هزینه داوری: 100،000 تومان که باید به حساب شماره 453954188 بانک کشاورزی شعبه ولنجک تهران واریز و رسید آن در سایت بارگزاری گردد.

 

راهنمای نگارش مقاله در "مجله دانش علف‏های‏ هرز ایران"

فایل راهنمای نگارش -pdf

هدف

مجله تخصصی "دانش علف‏های‏ هرز ایران" با نام انگلیسی Iranian Journal of Weed Science، نشریه علمی-پژوهشی وابسته به انجمن علوم علف‏های‏ هرز ایران، به منظور انتشار نتایج پژوهش‏ها، افزایش آگاهی و ترویج دانش تخصصی در زمینه علوم علف‏های‏ هرز سالی دو بار در تابستان و زمستان منتشر می‏شود.

موضوعات مرتبط با مجله

مجله "دانش علف‏های‏ هرز ایران مقالاتی که نتیجه تحقیقات در زمینه علف‏های‏ هرز یا علوم وابسته به آن است را پس از داوری دقیق به صورت "مقاله کامل" یا "مقاله کوتاه" به چاپ می‏رساند.

قوانین نشر

-مقالات ارسال شده به مجله، نباید قبلا در سایر مجلات چاپ و یا همزمان به مجلات دیگر ارسال شده باشد. مقالاتی که فقط چکیده آنها در مجامع علمی داخلی و خارجی ارائه و چاپ شده­ ا­ند، مستثنی هستند.

- اعضای هیئت تحریریه در پذیرش، عدم پذیرش یا هر گونه ویرایش مقاله،  اختیار کامل دارند.

- مسئولیت علمی مطالب ارائه شده، به عهده نگارنده (گان) مقاله می­باشد.

- اسامی نگارندگان به همان ترتیب ارسال شده، چاپ خواهد شد و امکان تغییر ترتیب یا تعداد آنها وجود ندارد.

- مقالاتی که مطابق راهنمای نگارش مقاله تهیه نشوند، به نگارندگان عودت داده می‏شوند.

-مقالات دریافت شده پس از داوری توسط داوران تخصصی و پذیرش علمی از سوی اعضای هیئت تحریریه، با رعایت نوبت به چاپ می‏رسند.

پیش از ارسال مقاله حتما به نکات زیر توجه فرمایید:

-مقاله به زبان فارسی پذیرفته خواهد شد.

- مقاله فقط از طریق پایگاه اینترنتی مجله (http://ijws.ir) به دبیرخانه ارسال شود. مقالاتی که از طریقی به جز سایت ارسال شوند، در جلسه هیئت تحریریه بررسی نخواهند شد. تمامی مراحل داوری نیز از طریق سایت مجله قابل پیگیری است.

-نگارندگان همزمان با ارسال مقاله، فرم تعهدنامه را در سایت مجله، تکمیل و پس از امضای تمام نگارندگان و اسکن فرم، آن را به همراه مقاله از طریق سایت مجله ارسال نمایند.

- در مقاله‏ های ارسالی باید تمامی نکات مربوط به شیوه صحیح نگارش از جمله اصول نقطه‏ گذاری، رسم جدول، شکل، نوشتن منابع و ...به دقت رعایت شود.

  - نویسنده اول مقاله، باید عضو انجمن علوم علف‏های‏ هرز ایران باشد.

- چنانچه مقاله بخشی از پایان‏ نامه دانشجویی باشد، این موضوع در پاورقی صفحه اول با ذکر نام استاد (استادان) راهنما و دانشگاه مربوطه قید شود.

- به دانشجویان محترم توصیه می­­شود پیش از ارسال مقاله، از استاد راهنمای خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه و کاستی­ های آن را رفع نمایند.

- در متن مقاله، اعداد صفر تا نه به حروف و اعداد 10 به بالا به عدد نوشته شوند (به استثنای اعداد جداول، شکل­ها، شماره منابع و شماره‏ گذاری فرمول­ ها).

-  در متن مقاله، علامت % با کلمه درصد نوشته شود (به استثنای جدول­ ها و شکل­ ها که علامت % در سمت چپ اعداد قرار گیرد).

-در متن مقاله (بجز جداول، شکل‏ ها و چکیده انگلیسی که بر اساس سال میلادی بیان شوند)، تاریخ­ ها بر اساس سال شمسی بیان شوند.

  - اسامی علمی (از جمله نام گیاهان) باید با حروف ایتالیک نوشته شود. این اسامی در عنوان و چکیده بدون ذکر نام‏گذار (author) درج شوند، اما در متن، آنجا که برای اولین بار ذکر شود، با ذکر مخفف نام‏گذار (به عنوان مثال L. به معنی Linea) و به صورت غیر ایتالیک نوشته شوند و در صورت تکرار در متن، دیگر به نام‏گذار اشاره نشود. اسم نام‏گذار باید طبق استاندارهای مربوطه نوشته شود.

- میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) فاصله نباشد و بعد از این علامت­ها یک فاصله (Space) منظور شود.

- در نگارش مقاله تا حد امکان، از واژه­ های فارسی استفاده شود. استفاده از واژه­ های مصوب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران که در مجموعه کتاب­ های 'فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی' چاپ دانشگاه تهران گردآوری شده، توصیه می‏ شود. در موارد ضروری، اصطلاح خارجی در متن مقاله به زبان فارسی نگاشته و خواننده به زیرنویس (Footnote) صفحه که واژه مورد نظر به زبان اصلی نوشته شده، هدایت شود. عدد هر زیرنویس در قسمت بالا و سمت چپ زیرنویس مربوطه و با قلم   Times New Roman 10 نازک درج شود. اعداد زیرنویس‏ در هر صفحه از عدد 1 آغاز شوند.

- در صورتی که اولین بار به نام یک علف‏ کش اشاره شود، ابتدا به نام عمومی و سپس در پرانتز به نام تجاری و فرمولاسیون کامل آن به فارسی اشاره شود. مثال: گلیفوزیت (رانداپ 41 درصد اس‌ال). در صورت تکرار نام علف‏کش در متن، تنها به نام عمومی آن اشاره شود.  

  - منابع درون متن شامل نام خانوادگی (بدون ذکر نام کوچک) نگارنده و سال انتشار به زبان انگلیسی باشد (مانند Goodman, 2003). در صورتی که منبع مورد استفاده دو نگارنده داشته باشد، نام خانوادگی آنها با علامت & از هم جدا و سپس سال انتشار ذکر شود (مانندTharp & Kells, 2001). در منابع با بیش از دو نگارنده، تنها نام خانوادگی نگارنده اول به همراه واژه et al.,  و سپس سال انتشار ذکر شود  (Fernandes et al., 2002). در متن مقاله می‏توان به نام فارسی نگارنده اشاره کرد، اما بلافاصله در پرانتز باید نام خانوادگی آن به انگلیسی به همراه سال انتشار را نوشت. به عنوان مثال، پتراک (Petrak, 1953) معتقد است.....و یا به اعتقاد شیمی و همکاران (Shimi et al., 2005).

-,.et al واژه‏ ای لاتین است و حتما باید ایتالیک باشد و به نقطه و ویرگول ختم شود.

- متن مقاله با نرم­ افزار Microsoft Word 2007 تهیه شود.

- مقاله روی کاغذ سفید به ابعاد 21 × 7/29 سانتی­متر (A4) با حاشیه 5/2 سانتی‏متری از چهار طرف و فاصله خطوط متن 5/1 (به جز جداول، شکل‏ها و زیرنویس آنها) تهیه و تمام صفحات آن پشت سر هم شماره‏ گذاری شود.

- تعداد صفحات قابل قبول مقاله، حداکثر 15 صفحه می­باشد. شماره‏ هر صفحه در وسط و پایین صفحه و با قلم  Bzar 12 نازک باشد.

-قلم فارسی مورد استفاده،  Bzar و قلم انگلیسی Times New Roman باشد. منظور از قلم توپر، Bold  و قلم نازک، غیرBold  است.

-اندازه قلم انگلیسی در تمام موارد، دو سایز از قلم  فارسی کوچکتر است.

- ابتدای هر پاراگراف به صورت تورفته (Indent) به اندازه 27/1 سانتی­متر باشد.

تدوین مقاله با شرح جزییات

- عناوین اصلی به ترتیب: چکیده، مقدمه، مواد و روش‏ها،نتایج و بحث (با هم)، نتیجه‏ گیری کلی، سپاسگزاری (اختیاری)، منابع و  Abstract.

-عناوین اصلی فارسی: راست‏ چین، 14 توپر، انگلیسی: چپ‏ چین، 12توپر

-پس از عناوین اصلی، نیازی به استفاده از دو نقطه (:) نیست. مانند مقدمه (نه مقدمه:).

- سایر عناوین، عناوین درجه دوم و سوم محسوب می‏شوند.

-پس از عناوین اصلی و درجه دوم، ادامه متن از سطر جدید آغاز شود. اما  عناوین درجه سوم، با دو نقطه (:) از مطلب جدا ‏شوند.

-تمام عناوین اعم از اصلی، درجه دوم و سوم، توپر باشند.

1- عنوان مقاله: فارسی: وسط‏ چین، 16 توپر، انگلیسی: وسط‏ چین، 14 توپر

2-نام نگارنده (گان): فارسی: وسط‏ چین، 11 توپر، با ویرگول از هم جدا شوند. شماره هر نگارنده، 11 توپر در سمت چپ و بالای نام خانوادگی (به‏ صورت superscript)، درج علامت ستاره (*11 توپر) در سمت راست و بالای (superscript) نام نگارنده مسئول مکاتبه، انگلیسی: 9 توپر با ویرگول از هم جدا شوند. قبل از آخرین نگارنده از حرف ربط and استفاده شود. شماره هر نگارنده (11 توپر) در سمت چپ و بالای نام خانوادگی (به‏ صورت superscript)، درج علامت ستاره (*11 توپر) در سمت راست و بالای (به‏ صورت superscript) نام نگارنده مسئول مکاتبه.

-به‏ جای اشاره کلی به سمت علمی نگارندگان از قبیل عضو هیئت علمی، دانشجو و ....مرتبه علمی دقیق آنها (دانشجوی کارشناسی ارشد، دانش‏ آموخته کارشناسی ارشد،  دانشجوی دکتری، دانش‏ آموخته دکتری، مربی، استادیار، دانشیار، استاد) ذکر شود.

3-آدرس نویسندگان: فارسی: وسط چین، 11 نازک، انگلیسی: وسط چین، 9 نازک.

4-چکیده: فارسی: 14 نازک و تنها در یک پاراگراف، حداکثر 10 سطر، فاقد علائم اختصاری مبهم. پس از ذکر اهمیت موضوع در یک سطر، اشاره‏ ای به اهمیت پژوهش، روش و نتایج شود. انگلیسی (Abstarct): 12 نازک و تنها در یک پاراگراف، حداکثر 12 سطر، ترجمه دقیق و علمی چکیده فارسی، فاقد علائم اختصاری مبهم )به منظور سهولت در نگارش چکیده انگلیسی، به سایت مجله، بخش پیوندهای مفید، تکنیک‏ های نوشتن، مراجعه شود).

5- واژه‏ های کلیدی: فارسی: (12 توپر): خود واژه‏ها 14 نازک، انگلیسی (Key words:) (10 توپر)، خود واژه‏ها، 12 نازک.

-واژه‏ های کلیدی فارسی و انگلیسی، کلمات مشترکی با عنوان مقاله نداشته باشند، به ترتیب حروف الفبا مرتب شوند.

6-مقدمه: 14 نازک، محتوی بررسی منابع کامل با تاکید به آن موضوع خاص (به‏ عنوان مثال، چنانچه مقاله درباره تاج‏ خروس است، حتی‏ المقدور به منابع مرتبط با تاج‏ خروس اشاره شود) با استناد به جدیدترین منابع، اشاره دقیق به اهمیت تحقیق و هدف بررسی.

7- مواد و روش‏ها: 14 نازک، توضیح دقیق مواد و روش‏ها از جمله محل و سال اجرای تحقیق، محل جمع‏ آوری نمونه‏، شرح دقیق روش کار. در صورت استفاده از روش‏های متداول، نیازی به ذکر کامل روش نیست و تنها به منبع مورد استفاده اشاره شود.

8-نتایج و بحث: 14 نازک، به جدیدترین منابع مرتبط با آن موضوع اشاره شود. تحلیل کاملی از نتایج انجام و نتایج حاصل از آزمایش با نتایج سایر پژوهش‌ها مقایسه شود.

-برای بیان اوزان و مقادیر از سیستم متریک استفاده شود.

-نکات ضروری برای تهیه جداول و شکل‏ها

- استفاده از جدول و شکل تنها هنگامی مجاز است که نتوان اطلاعات بدست آمده (نتیجه) را براحتی بیان کرد. عنوان جدول و شکل باید گویا باشد به نحوی که نیاز به مراجعه به متن مقاله نباشد. علائم اختصاری یا زیرنویس‏ها در پایین جدول یا شکل معرفی شوند (برای استفاده از مهمترین علایم اختصاری استاندارد، به سایت مجله، بخش "پیوندهای مفید" مراجعه شود).

-داده‏ ها یا بصورت جدول و یا شکل نمایش داده شوند، یعنی داده‏ هایی نباشند که به هر دو صورت شکل و جدول ارائه شوند.

-شکل‏ هایی که از جنس نمودار هستند، بصورت سیاه و سفید، با بافت ساده طراحی و شکل‏هایی که از جنس تصویر هستند، بدون سایه و با کیفیت بالا، ارسال شوند.

-در هر قسمت که به یک جدول یا شکل اشاره شود، حتی‏ المقدور بلافاصله ارائه شوند و ارائه آنها به صفحات بعد موکول نشود.

- ابعاد جدول یا شکل طوری تنظیم شود که در حداکثر در یک صفحه مجله جا بگیرد.

-جدول فاقد خطوط افقی (بجز خط اول و خط آخر) و عمودی باشد.

- تمامی اعداد و متن درون جداول و شکل‏ها، انگلیسی (وسط­ چین، 10 نازک) باشد. اعداد در صورت اعشاری بودن، تنها تا دو رقم اعشار ادامه داشته باشد.

- عنوان جدول (در بالای جدول) و شکل (در پایین شکل) به هر دو زبان فارسی و انگلیسی باشد. ابتدا به عنوان فارسی و سپس به عنوان انگلیسی اشاره شود. عنوان فارسی، وسط‏ چین 11 توپر و عنوان انگلیسی، وسط‏ چین 9 توپر) و از کلمات  Table یا Figure استفاده شود (مانند Table 1. یا  Figure 1.).

- زیرنویس و علائم اختصاری زیر جداول و شکل‏ها، انگلیسی، 8  نازک، باشد.

-حروف مقایسه میانگین، حروف کوچک انگلیسی باشند و در سمت راست اعداد جدول (و در شکل، بالای هر ستون) با 10 توپر نمایش داده شوند.

- شکل‏ها به صورت عکس ارائه نشوند. فایل شکل نیز جداگانه ارسال شود.

-کادر اطراف شکل‏ها حذف شود.

9- نتیجه‏ گیری کلی: نتایج پژوهش در قالب یک نتیجه­ گیری کلی ارائه شود.

10- سپاسگزاری: اختیاری است، 14 نازک.

11- منابع: 12 نازک.

- تمام منابع پایان مقاله، به زبان انگلیسی و بدون شماره‏ باشند، بر حسب حروف الفبا تنظیم شوند و به اندازه 5/0 سانتی‏متر به صورت Hanging تورفتگی داشته باشند.

- چنانچه عنوان مجله "یک کلمه‏ای‏" باشد، به صورت کامل ذکر شود. مجلات با عناوین بیش از یک کلمه، به اختصار بیایند و تمام علائم اختصاری (به جز حروف اضافه) آن با حرف بزرگ انگلیسی آغاز و هر کلمه مختصر شده ‏ای، به "نقطه" ختم شود (مانند Weed Sci.). در این پرانتز چون نام اول (Weed) کامل است، نقطه ندارد، اما نام دوم که مختصر شده، باید به نقطه ختم شود (برای استفاده از نام‏ های اختصاری استاندارد مجلات علمی، به سایت مجله، بخش پیوندهای مفید، مراجعه شود).

- بین حروف اختصاری نام‏ های اول یک نگارنده، فاصله نباشد (مثال:  A.D.C).

-برای استناد به مقاله‏ هایی که هنوز چاپ نشده ‏اند، به جای ذکر سال، از عبارتin press استفاده شود.

- بر حسب نوع منبع، فقط مطابق الگوی زیر عمل و حتما به علائم جداکننده و ویرایشی توجه شود.

- نشریات

الف) با یک نویسنده: نام خانوادگی،  نام (ها). سال انتشار. عنوان مقاله. عنوان نشریه. جلد (شماره): شماره صفحات.

            Wilson, R.G.J. 1981. Weed control in established dryland Alfalfa (Medicago sativa). Weed Sci. 29:  615- 618.

ب) با دو نویسنده: مشابه بالاست، جز این که قبل از نام خانوادگی نویسنده دوم از  and استفاده شود..

Pline, W.A. and Wilcut, J.W. 2007. Tolerance and accumulation of shikimic acid in response to glyphosate applications in glyphosate-resistant and nonglyphosate-resistant cotton (Gossypium hirsutum L.). J. Agric. Food Chem. 50: 506–512.

ج) با بیش از دو نویسنده: مشابه بالاست، جز این که بعد از نام کوچک نویسنده اول، ویرگول بیاید.

Arregi, M.C., Sanchez, D. and Scotta, R. 1998. Weed control in established Alfalfa (Medicago sativa) with posremergrnce herbicides. Weed Technol. 3: 424-428.

-کتاب

الف) کتاب فارسی: نام خانوادگی، نام. سال انتشار. نام کتاب. ناشر تعداد صفحات و سپس Pp که اولی با حرف بزرگ و دومی با حرف کوچک است. (به فارسی بودن کتاب در پایان منبع و در پرانتز اشاره شود).

  Karimi, H. 1990. Alfalfa. University Press. Center 371 Pp. (In Persian(.

ب) کتاب انگلیسی: نام خانوادگی، نام. سال انتشار. نام کتاب. ذکر تعداد چاپ‏ها. ناشر . تعداد صفحات و سپس Pp که اولی با حرف بزرگ و دومی با حرف کوچک است.

Ahrens, W.H. 1994. Herbicide Handbook. 7th edn. Champaign, IL: Weed Science Society of America. 224  Pp.

ج) در صورتی که کتاب دو یا بیش از دو نویسنده داشته باشد، طریقه نوشتن نویسندگان آن، مشابه نشریات خواهد بود.

-مقاله‏ای در یک کتاب:  نام خانوادگی، نام (ها). سال انتشار. نام مقاله مورد نظر. تعداد صفات مقاله، عنوان کتاب. ناشر (کلمات ناشر با حروف انگلیسی بزرگ).

Baver, L.D. and Gardner, W.H. 1972. Flow in stratified soil systems. Pages 343–345 in Baver LD, ed. Soil Physics. New York: Academic Press.

-خلاصه مقالات یا مقالات کامل ارائه شده در همایش‏های علمی: نام خانوادگی، نام. سال انتشار. عنوان مقاله. نام همایش و تاریخ برگزاری همایش (روز ماه)، شهر، کشور.

Ghorbanli, M. and Najafpour, M. 2005. Effect of extracts of Persian and Berseem clover on –peroxidase activity of field bindweed (Convolvulus arvensis L.) hypocotyl. Proceedings of the 4th World Congressnon Allelopathy, 21-26 August, Wagga Wagga, Australia.

-گزارش علمی مستخرج از طرح تحقیقاتی: نام خانوادگی، نام. سال انتشار. عنوان پروژه تحقیقاتی. ذکر سالیانه یا نهایی بودن گزارش. نام موسسه تحقیقاتی. تعداد صفحات.

Shimi, P. 2003. Management of Cynanchum  acutum in apple orchard. Final Report. Iranian Research Institue of Plant Protection, 25 Pp.

-منابع بی‏ نام: بی‏ نام، سال انتشار. عنوان مقاله. آدرس دقیق سایت که به واژه htm ختم شود. تاریخ دستیابی (ماه روز، سال).

Anonymous, 2001. Project Summary Comparative Genomics of Domestication Traits in Lettuce and Sunflower. http://veghome.ucdavis.edu/faculty/michelmore/ projectsummary.htm. Accessed August 23, 2001.

-استفاده از سایت اینترنتی: نام سایت. سال انتشار. عنوان مطلب مورد استفاده. آدرس دقیق سایت که به واژه htm ختم شود. تاریخ دستیابی (ماه روز، سال).

Agriculture and Agri-Food Canada.1999. Market and Industry Services Branch, Horticulture and Special Crops Division. http://www.Agr.ca/misb/spcrops/bean_e.html. Accessed: January 29, 2001.

 

- آدرس پستی دفتر مجله دانش علف‏های‏ هرز: تهران، ولنجک، موسسه تحقیقات گیاه‏پزشکی کشور، بخش تحقیقات علف‏های‏ هرز، کدپستی 1985713133. تلفن مستقیم دبیرخانه: 22422894-021

- ساختار یک مقاله کوتاه علمی، مشابه مقالات کامل است با این تفاوت که بدون بخش‏بندی و حداکثر شامل 4 صفحه است که می‏توان به آن جدول (حداکثر 2) و شکل (حدکثر 2) نیز اصافه کرد.

-هنگام استفاده از کلمات مرکب از قبیل علف هرز، می شود، علف های هرز، مجله ها و .... از فاصله (space) استفاده نشود، بلکه از نیم‏فاصله (shift+space) استفاده شود که کلمه ظاهری زیباتری داشته باشد. در صورت رعایت این نکته، کلمات فوق به ترتیب به صورت علف‏ هرز، علف‏‏‏های‏ هرز، مجله ‏ها و ... خواهند شد که نمایش موجه‏ تری است.

- در پایان، توجه نگارندگان محترم را به یک نمونه مقاله استانداری که بر اساس راهنمای حاضر تهیه شده و در سایت مجله، بخش پیوندهای مفید، موجود است، جلب می‏نماییم.


- ضمنا قابل ذکر است که برای چاپ مقاله در این مجله لازم است که نویسنده اول عضو انجمن علوم علف­های هرز ایران باشد. برای عضویت و یا تمدید عضویت به سایت انجمن https://iransws.ir  مراجعه شود.